Sada čitate
Tri savjeta za bolji trening ovoga proljeća

Tri savjeta za bolji trening ovoga proljeća

Protekli vikend posjetio sam sportski park Jarun u Zagrebu, mjesto gdje sam započeo s prvim treninzima trčanja i uvjerio se koliko je široki krug akivnosti koje radimo na otvorenom. Od hodanja i trčanja, preko vježbi za snagu i veslanja do prvih hrabrih plivanja u neoprenskom odijelu. Sve je bolje nego sjediti doma i čekati da se dogode dobre promjene na tijelu koje očekujemo ovoga proljeća.

- Oglas -

Infastruktura je sve bolja, a sportska oprema nikad dostupnija pa je sve više ljudi koji nešto pokušavaju. Nažalost bez dovoljno znanja iz podučja treninga i fiziologije i s nedovoljno iskustva i samopouzdanja mnogi rade greške, često i fatalne koje mogu narušiti naše zdravlje.

Koji god sport izabrali trebamo poznavati tehniku izvedbe.

Različiti sportovi imaju svoje specifičnosti koje ih čine baš to što jesu, a ovo su tri savjeta koji će ti pomoći bolje vježbati bez obzira na odabranu aktivnost:

Uvijek slušaj svoje tijelo

Kada vježbamo budimo usredotočeni na disanje i rad srca. Vježbanje isključivo radi izgleda, doživljaja ili izgleda je opasan način vježbanja koji nas udaljava od našeg tijela.

Prateći dah i otkucaje srca možeš prepoznati prve signale koje ti daje tijelo kao odgovor na tvoje vježbanje.

Budu često blag prema sebi

Bol nije dio igre već je samo posljednji element u izvedbi.

Većina rekreativnih sportaša s kojima radim uopće neće ili će tek zanemarivo osjetiti bol spremajući se za izazove poput Ironmana.

Vrhunski sportaši također svoj trening prvenstveno baziraju na laganijim treninzima kojima izgrađuju formu. Oni opterete svoje tijelo do granica izdržljivosti ali su inače brižni prema njemu i daju mu puno njege i oporavka.

Rekreativni sportaši često radi drugih obaveza ne stignu dodatno brinuti o sebi i svojim potrebama. Poštapalica da bez boli nema igre je lažna i nemoj tome nasjedati!

Hrani se mudro

Energija za trening je već u tebi ili barem dobar dio nje.

Često zaboravljamo da je za vježbanje najvažnija obična voda, a tek potom sve ostalo. Energetska pića sa dodacima kofeina i slično zadnja su u lancu naših potreba kada vježbamo.

Kada ispravno vježbaš, veći dio energije dobit ćeš iz zaliha koje su već u tvojem tijelu. Proces dobivanja te energije ne bih nazvao pražnjenjem već protokom energije. Naime, ne jedemo samo iz ugode i potrebe održavanja života već ponajprije zbog kretanja.

Osvještavanje ove povezanosti između hranjenja i kretanja (vježbanja) je ključ uspjeha, ne samo u vrhunskom sportu, nego i u održavanju idealne tjelesne težine i zdravlja i svemu što radimo od rođenja do smrti.

Piše i savjetuje: Dejan Patrčević, adriaticcoaching.com

Pogledajte komentare (0)

Odgovori

Na vrh stranice