dr.sc. Pavao Vlahek, dr. med., FEBPRM, specijalist fizikalne medicine i…
Fascija je vezivno tkivo slično tetivama i ligamentima i dugo vremena se smatrala samo pasivnim omotačem mišića dok se naknadno utvrdilo da aktivno sudjeluje u pokretu zadržavajući i oslobađajući energije prilikom pokreta. Fascije se nalaze po cijelom tijelu, a jedna od njih je i plantarna fascija.
Plantarna fascija je struktura koja polazi s petne kosti u obliku vrha trokuta te se širi prema prstima.
Ona štiti dublje strukture stopala kao što su živci i krvne žile, sudjeluje u održavanju lukova stopala, na nju se hvataju mišići stopala te raspoređuje pritisak na stopalo prilikom kontakta s podlogom.
Mehanizam djelovanja plantarne fascije (u suradnji s drugim strukturama kao što su kosti tetive i ligamenti). Opisuje se po principu vitla i opruge (vidi sliku).
Kada pritisak na plantarnu fasciju postane prevelik zbog raznih uzroka, dolazi do njezinog oštećenja, zadebljanja, nekada i upale te pojave zatezanja i bolova.
Osnovno mjesto boli je hvatište plantarne fascije za petnu kost, a ako potraje, bolnost se može širiti i duž fascije prema prstima. Dovoljno dugo trajanje upale može uzrokovati nakupljanje kalcija na hvatištu te stvaranje koštanog izdanka poznatijeg kao “petni trn”. Često se smatra da je samo petni trn uzrok bolova, no to je u većini slučajeva oštećenje plantarne fascije.
Uzroci
- preveliko opterećenje struktura stopala pri čemu plantarna fascija preuzima preveliku ulogu (kada su oslabljeni mišići potkoljenice i stopala koji sudjeluju s fascijom u mehanici stopala ili kad je preveliko opterećenje koje moraju podnositi, obično vezano uz greške u trenažnom procesu)
- prevelika tjelesna težina
- poremećena statika stopala u vidu spuštenog ili izdignutog stopala
- razlika u dužini nogu
- istrošena trkačka obuća
Prevencija
- jačanje muskulature stopala
- proprioceptivne vježbe na neravnim podlogama (balans daske i jastuci, bosonogo hodanje)
- trenažni proces koji je posložen primjereno trkaču za kojeg je namijenjen
- adekvatna trkačka obuća
Liječenje
- jačanje i istezanje muskulature stopala (prema uputama educiranih stručnjaka)
- kratkotrajna zamjena trkačkog treninga nekim drugim sportom koji ne opterećuje stopala ( biciklizam, aqua jogging,…)
- korigiranje nedostataka ortozama (ulošci, ali i primjereno dizajnirana trkačka obuća prema vrsti stopala)
- razne metode fizikalne terapije
- operacijsko liječenje kod dugotrajnih tegoba koje nije moguće ukloniti nikakvom drugom metodom, a znatno smanjuju kvalitetu života pojedinca
Piše: Pavao Vlahek dr. med.
dr.sc. Pavao Vlahek, dr. med., FEBPRM, specijalist fizikalne medicine i rehabilitacije, viši predavač na studiju fizioterapije Sveučilišta Sjever. Službeni je liječnik hrvatske ultramaratonske reprezentacije i bavi se rehabilitacijom sportskih ozljeda. Koautor je knjiga “Abeceda trčanja” ,"Trail za sve", “Triatlon - od supersprinta do ironmana”.