
Magistar kineziologije s usmjerenjem kineziterapije. Aktivno se bavi nordijskim hodanjem…
Jedan od uvjeta da se tehnika nordijskog hodanja primijeni na pravilan način je da vježbač koristi štapove posebno dizajnirane za nordijsko hodanje.
Na tržištu postoje različite vrste štapova, a koriste se s obzirom na namjenu i teren. Kada osoba razmišlja koji štap za nordijsko hodanje izabrati, mora paziti na dvije glavne karakteristike:
- udio karbona u sastavu štapa i
- dužina štapa.
Nordijsko hodanje se po svojoj tehnici dosta razlikuje u odnosu na klasično hodanje ili planinarenje i da bi se tehnika adekvatno provodila, potrebni su štapovi specifični za tu aktivnost. To znači da svoje štapove za planinarenje ostavite za uživanje na planini, a za treninge nordijskog hodanja nabavite štapove specijalizirane za nordijsko hodanje.
Koje su glavne karakteristike štapa za nordijsko hodanje?
Prvo što bih istaknuo kao glavno obilježje jest da je štap lagan i siguran u rukama, što uvelike ovisi o udjelu karbona u materijalu od kojega je štap izrađen.
Druga stvar je ergonomski i anatomski dizajniran držač (ručka) štapa na koji se nastavlja vezica bez koje nema potpune fitness tehnike. Ručka treba biti od pluta, gume ili kombiniranih materijala i vrh štapa u obliku špice.
Kada kupujete štap, gledajte da bude od brenda poznatog po opremi za nordijsko hodanje, kao što su na primjer Kv+ ili Leki, a ukoliko to nije moguće svakako neka vam prodavač potvrdi da su ponuđeni štapovi dizajnirani isključivo za nordijsko hodanje, a ne za pješačenje ili planinarenje.
Kada sami kupujete štapove obratite pažnju na sljedeće stvari:
- Odabir visine/dužine štapa radite tako da svoju tjelesnu visinu pomnožite s 0,68 i nakon toga zaokružite na nižih 5 cm. Ukoliko ste tip osobe kojoj su udovi (ruke) nešto duži u odnosu na trup, onda to može varirati pa pitajte prodavača ili svojeg trenera radije za savjet kako ne biste kupili neprikladne štapove.
- Bolji odabir svakako su fiksni štapovi, a ne teleskopski ili klasični dvodijelni jer ukoliko želite takve, morat ćete uzeti one kvalitetne, a takvi su dosta skupi.
- Pazite na udio karbona! Što je udio karbona u sastavu materijala od kojega je štap izrađen veći, to je bolje. Lakši štapovi omogućuju puno bolji prijenos i omogućavaju jednostavnije savladavanje tehnike nordijskog hodanja. Štapovi se izrađuju najčešće u sljedećim postocima karbona: 10%, 30%, 50%, 80%, 100%. I sada se sigurno pitate koji odabrati? Vrlo jednostavno, birate štap sukladno vašim potrebama. Minimalna vrijednost ispod koje ja ne bih nikako išao je 30% karbona u štapu. Zlatna sredina i moj savjet svima vama je 50%, a za one koji se vide u bržim hodanjima i možda jednog dana trenerskim vodama mogu za sebe uzeti i 80%. Sukladno većem postotku kreću se i nešto više cijene.
Štapove kupujte u specijaliziranim sportskim prodavaonicama, a od druge opreme za nordijsko hodanje preporučio bih sportske tenisice u kojima će vam biti ugodno i udobno, zatim trenirka ili tajice te kratke hlače kada je vruće. Naravno, tu je i sportska majica jer se znojimo za vrijeme toplih dana, a šuškavac ili laganija sportska jakna poželjna je kada je temperatura nešto niža. Pazite da na trening nosite što manje ostalih stvari jer će vam one samo smetati za vrijeme treninga (npr. veliki ruksak, torbica, ključevi ili mobitel).
Napisao: Borna Šeremet, mag.cin. i trener nordijskog hodanja u Trčaoni

Magistar kineziologije s usmjerenjem kineziterapije. Aktivno se bavi nordijskim hodanjem od 2019. godine, a svoje iskustvo vođenja nordijskog hodanja stekao je u radu sa svim dobnim skupinama. Ambasador je promicanja važnosti kretanja te kroz razne projekte, predavanja i treniranja drugih nastoji promicati i educirati ljude o dobrobitima hodanja i trčanja.